Nawigacja

Dobre Praktyki

ZABEZPIECZ DOSTĘP DO POSIADANYCH INFORMACJI

 

  • Dwuskładnikowe uwierzytelnianie: Zadbaj o swoje konta w sieci. Logowanie oparte wyłącznie o nazwę użytkownika i hasło nie jest wystarczająco bezpieczne (szczególnie w przypadku konta e-mail, portalu społecznościowego czy bankowości internetowej). Aktywuj weryfikację tożsamości opartą o dodatkowy składnik, np. kod SMS, token, czy klucz sprzętowy.

  • Stwórz mocne hasło: Dobre hasło składa się przynajmniej z 12 znaków. Skup się na pozytywnych zdaniach lub zwrotach o których lubisz myśleć i które łatwo zapamiętasz (np. „Kocham miasto muzyki”). Na wielu stronach internetowych, możesz przy wprowadzaniu hasła używać spacji.

  • Jedno hasło, jedno konto: Jeżeli chcesz utrudnić działania przestępcom, dla każdego konta przypisz oddzielne hasło. Niezbędne minimum, to rozdzielenie kont używanych do pracy i celów prywatnych. Zadbaj o silne hasło do najistotniejszych serwisów (bankowość, poczta elektroniczna, portale społecznościowe)

  • Przechowuj bezpiecznie: Każdy może zapomnieć swojego hasła. W celu ułatwienia nam życia stworzono aplikacje zwane menadżerami haseł. Służą do bezpiecznego przechowywania danych dostępowych. Możesz z nich korzystać. Jeżeli zapisałeś hasło na kartce (lepiej tego nie rób), postaraj się umieścić ją w bezpiecznym miejscu, z dala od komputera.

 

do góry